NHD-C0216CIZ-FSW-FBW-3V3
Description
LCD MOD 32DIG 16X2 TRANSFLCT WHT
Catalog
Display Modules - LCD, OLED Character and Numeric
DataSheet
NHD-C0216CIZ-FSW-FBW-3V3 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Number of Characters:32
Display Format:16 x 2
Character Format:5 x 8 Dots
Display Type:FSTN - Film Super-Twisted Nematic
Display Mode:Transflective
Character Size:4.68mm H x 2.21mm W
Outline L x W x H:56.00mm x 25.30mm x 5.50mm
Viewing Area:45.70mm L x 14.30mm W
Backlight:LED - White
Voltage - Supply:2.7V ~ 3.3V
Dot Size:0.41mm W x 0.55mm H
Interface:I²C
Controller Type:ST-7032i-OD
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C