C404ALBSBSW6WN55PAB
Manufacturer
Focus LCDs
VIGOR # :
Description
40X4 STN BLUE CHARACTER LCD
Catalog
Display Modules - LCD, OLED Character and Numeric
DataSheet
C404ALBSBSW6WN55PAB PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Active
Number of Characters:160
Display Format:40 x 4
Character Format:5 x 8 Dots w/Cursor
Display Type:STN - Super-Twisted Nematic
Display Mode:Transmissive
Character Size:4.89mm H x 2.78mm W
Outline L x W x H:190.00mm x 54.00mm x 13.00mm
Viewing Area:147.00mm L x 29.50mm W
Backlight:LED - White
Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
Dot Size:0.50mm W x 0.55mm H
Interface:Parallel, 4/8-Bit
Controller Type:SPLC780D
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C