C164ADBSGSY6WT55UAA
Manufacturer
Focus LCDs
VIGOR # :
Description
16X4 STN GRAY CHARACTER LCD
Catalog
Display Modules - LCD, OLED Character and Numeric
DataSheet
C164ADBSGSY6WT55UAA PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Active
Number of Characters:64
Display Format:16 x 4
Character Format:5 x 7 Dots w/Cursor
Display Type:STN - Super-Twisted Nematic
Display Mode:Transflective
Character Size:4.75mm H x 2.96mm W
Outline L x W x H:87.00mm x 62.00mm x 14.00mm
Viewing Area:62.00mm L x 27.00mm W
Backlight:LED - Yellow/Green
Voltage - Supply:4.75V ~ 5.25V
Dot Size:0.55mm W x 0.55mm H
Interface:Parallel, 4/8-Bit
Controller Type:AIP31066
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C