NHD-0108FZ-RN-YBW
Manufacturer
Newhaven Display, Intl.
VIGOR # :
Description
LCD MOD 8 DIG 8 X 1 REFLECTIVE
Catalog
Display Modules - LCD, OLED Character and Numeric
DataSheet
NHD-0108FZ-RN-YBW PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Active
Number of Characters:8
Display Format:8 x 1
Character Format:5 x 8 Dots
Display Type:STN - Super-Twisted Nematic
Display Mode:Reflective
Character Size:10.80mm H x 6.50mm W
Outline L x W x H:84.00mm x 44.00mm x 9.00mm
Viewing Area:64.50mm L x 16.40mm W
Backlight:Without Backlight
Voltage - Supply:5V
Dot Size:1.30mm W x 1.30mm H
Interface:Parallel
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C