C162ALBFGS16WN55PABS
Manufacturer
Focus LCDs
VIGOR # :
Description
16X2 FSTN BLACK CHARACTER LCD
Catalog
Display Modules - LCD, OLED Character and Numeric
DataSheet
C162ALBFGS16WN55PABS PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Active
Number of Characters:32
Display Format:16 x 2
Character Format:5 x 8 Dots w/Cursor
Display Type:FSTN - Film Super-Twisted Nematic
Display Mode:Transmissive
Character Size:5.23mm H x 3.00mm W
Outline L x W x H:80.00mm x 36.00mm x 13.50mm
Viewing Area:64.50mm L x 16.40mm W
Backlight:LED - Red/Green/Blue
Voltage - Supply:4.7V ~ 5.5V
Dot Size:0.56mm W x 0.61mm H
Interface:Parallel, 4/8-Bit
Controller Type:SPLC780D
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C