NHD-0208BZ-FSW-GBW-33V3
Description
LCD MOD 16DIG 8X2 TRANSFLECT WHT
DataSheet
NHD-0208BZ-FSW-GBW-33V3 PDF
Part Status:Active
Number of Characters:16
Display Format:8 x 2
Character Format:5 x 8 Dots
Display Type:STN - Super-Twisted Nematic
Display Mode:Transflective
Character Size:5.56mm H x 2.96mm W
Outline L x W x H:58.00mm x 32.00mm x 13.00mm
Viewing Area:38.00mm L x 16.00mm W
Backlight:LED - White
Voltage - Supply:3.3V ~ 5.5V
Dot Size:0.56mm W x 0.66mm H
Interface:Parallel
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C