NHD-0108CZ-FSW-GBW-3V3
Manufacturer
Newhaven Display, Intl.
VIGOR # :
Description
LCD MOD 8DIG 8X1 TRANSFLECTV WHT
Catalog
Display Modules - LCD, OLED Character and Numeric
DataSheet
NHD-0108CZ-FSW-GBW-3V3 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Number of Characters:8
Display Format:8 x 1
Character Format:5 x 8 Dots
Display Type:STN - Super-Twisted Nematic
Display Mode:Transflective
Character Size:7.71mm H x 4.20mm W
Outline L x W x H:69.00mm x 27.00mm x 13.00mm
Viewing Area:45.20mm L x 13.80mm W
Backlight:LED - White
Voltage - Supply:3.3V
Dot Size:0.80mm W x 0.92mm H
Interface:Parallel
Controller Type:-
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C