O016N002CGPP5N0000
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
Description
LCD MODULE 32 DIG 16 X 2 PASSIVE
Catalog
Display Modules - LCD, OLED Character and Numeric
DataSheet
O016N002CGPP5N0000 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
Number of Characters:32
Display Format:16 x 2
Character Format:5 x 8 Dots
Display Type:OLED
Display Mode:Passive
Character Size:5.55mm H x 2.95mm W
Outline L x W x H:85.00mm x 36.00mm x 10.00mm
Viewing Area:66.00mm L x 16.00mm W
Backlight:-
Voltage - Supply:5V
Dot Size:0.55mm W x 0.65mm H