NHD-0108FZ-FL-YBW-3V3
Description
LCD MOD 8DIG 8X1 TRANSFL YLW/GRN
DataSheet
NHD-0108FZ-FL-YBW-3V3 PDF
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Display Type:STN - Super-Twisted Nematic
Display Mode:Transflective
Character Size:10.75mm H x 6.45mm W
Outline L x W x H:84.00mm x 44.00mm x 13.50mm
Viewing Area:64.50mm L x 16.40mm W
Backlight:LED - Yellow/Green
Voltage - Supply:2.7V ~ 3.3V
Dot Size:1.25mm W x 1.30mm H
Interface:Parallel
Controller Type:-
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C