OK202-25-OW
Manufacturer
Matrix Orbital
VIGOR # :
Description
LCD MODULE 40 DIG 20 X 2 OLED
Catalog
Display Modules - LCD, OLED Character and Numeric
DataSheet
OK202-25-OW PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Number of Characters:40
Display Format:20 x 2
Character Format:-
Display Type:OLED
Display Mode:-
Character Size:5.55mm H x 3.20mm W
Outline L x W x H:116.00mm x 37.00mm x 25.00mm
Viewing Area:85.00mm L x 18.60mm W
Backlight:-
Voltage - Supply:4.75V ~ 5.25V
Dot Size:0.60mm W x 0.65mm H
Interface:I²C, RS-232, TTL
Controller Type:-
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C