SA36-11SRWA
Manufacturer
Kingbright
VIGOR # :
Description
DISPLAY 7SEG 0.36" SGL RED 10DIP
Catalog
Display Modules - LED Character and Numeric
DataSheet
SA36-11SRWA PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:1
Size / Dimension:0.551" H x 0.295" W x 0.335" D (14.00mm x 7.50mm x 8.50mm)
Digit/Alpha Size:0.36" (9.14mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Anode
Color:Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.85V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:10mcd
Wavelength - Peak:660nm
Power Dissipation (Max):75mW
Package / Case:10-DIP (0.200", 5.08mm)