SC39-11SRWA
Manufacturer
Kingbright
VIGOR # :
Description
DISPLAY 7SEG 0.39" SGL RED 10DIP
Catalog
Display Modules - LED Character and Numeric
DataSheet
SC39-11SRWA PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:1
Size / Dimension:0.512" H x 0.394" W x 0.276" D (13.00mm x 10.00mm x 7.00mm)
Digit/Alpha Size:0.39" (10.00mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Cathode
Color:Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.85V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:17mcd
Wavelength - Peak:660nm
Power Dissipation (Max):75mW
Package / Case:10-DIP (0.300", 7.62mm)