ACSA56-51SYKWA
Description
DISPLAY 7SEG 0.56" SGL YLW 10SMD
DataSheet
ACSA56-51SYKWA PDF
Number of Characters:1
Size / Dimension:0.669" H x 0.492" W x 0.094" D (17.00mm x 12.50mm x 2.40mm)
Digit/Alpha Size:0.56" (14.22mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Anode
Color:Yellow
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:117mcd
Wavelength - Peak:590nm
Power Dissipation (Max):75mW