CDSA52B2WF
Manufacturer
ChromeLED
VIGOR # :
Description
DISPLAY 7SEG 0.52" SGL BLUE 10DI
Catalog
Display Modules - LED Character and Numeric
DataSheet
CDSA52B2WF PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:1
Size / Dimension:0.689" H x 0.490" W x 0.331" D (17.50mm x 12.40mm x 8.40mm)
Digit/Alpha Size:0.52" (13.20mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Anode
Color:Blue
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:60mcd
Wavelength - Peak:-
Power Dissipation (Max):120mW