SDDA56R3W-1
Description
DISPLAY 7SEG 0.56" DBL RED 20SMD
DataSheet
SDDA56R3W-1 PDF
Number of Characters:2
Size / Dimension:0.669" H x 0.984" W x 0.156" D (17.00mm x 25.00mm x 3.95mm)
Digit/Alpha Size:0.56" (14.20mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Anode
Color:Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:14mcd
Wavelength - Peak:640nm
Power Dissipation (Max):70mW