MAN3980A
Manufacturer
Everlight Electronics
VIGOR # :
Description
LED 7-SEG DISP CC HRED RHDP .3"
Catalog
Display Modules - LED Character and Numeric
DataSheet
MAN3980A PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:1
Size / Dimension:0.738" H x 0.386" W x 0.200" D (18.75mm x 9.80mm x 5.08mm)
Digit/Alpha Size:0.30" (7.62mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Cathode
Color:Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.5V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:1.9mcd
Wavelength - Peak:635nm
Power Dissipation (Max):600mW
Package / Case:10-DIP (0.300", 7.62mm)