SDDC40RR2W
Description
DISPLAY 7SEG 0.40" DBL RED 20SMD
DataSheet
SDDC40RR2W PDF
Number of Characters:2
Size / Dimension:0.512" H x 0.740" W x 0.156" D (13.00mm x 18.80mm x 3.95mm)
Digit/Alpha Size:0.40" (10.16mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Cathode
Color:Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.8V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:20mcd
Wavelength - Peak:644nm
Power Dissipation (Max):70mW