VDMO10C0
Manufacturer
Vishay / Semiconductor - Opto Division
VIGOR # :
Description
DISPLAY 7SEG 0.39" SGL ORG 10SMD
Catalog
Display Modules - LED Character and Numeric
DataSheet
VDMO10C0 PDF
Type Description
Series:VDM.10A0
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:1
Size / Dimension:0.591" H x 0.386" W x 0.124" D (15.00mm x 9.80mm x 3.15mm)
Digit/Alpha Size:0.39" (10.00mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Cathode
Color:Orange
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:0.65mcd
Wavelength - Peak:605nm
Power Dissipation (Max):70mW
Package / Case:10-SMD, No Lead
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
LTM-8647AHR
LTM-8647AHR
DISP 14SEG 0.54" DBL RED 18DIP
LTS-360G
LTS-360G
DISPLAY 7SEG 0.36" SGL GRN 10DIP
A1201E G/W
A1201E G/W
DISPLAY 7SEG 1.2" SGL RED 18DIP
VDMO10C0
VDMO10C0