SDDAN40B2W
Description
DISPLAY 14SEG 0.4" DBL BLUE 16SM
DataSheet
SDDAN40B2W PDF
Number of Characters:2
Size / Dimension:0.748" H x 0.740" W x 0.157" D (19.00mm x 18.80mm x 4.00mm)
Digit/Alpha Size:0.40" (10.16mm)
Display Type:14-Segment, Alphanumeric
Common Pin:Common Anode
Color:Blue
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:20mcd
Wavelength - Peak:470nm
Power Dissipation (Max):114mW