SDTC40A2W
Manufacturer
ChromeLED
VIGOR # :
Description
DISPLAY 7SEG 0.40" TRI AMB 12SMD
Catalog
Display Modules - LED Character and Numeric
DataSheet
SDTC40A2W PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:3
Size / Dimension:0.512" H x 1.093" W x 0.148" D (13.00mm x 27.75mm x 3.75mm)
Digit/Alpha Size:0.40" (10.16mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Cathode
Color:Amber
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:45mcd
Wavelength - Peak:606nm
Power Dissipation (Max):70mW
Package / Case:12-SMD, No Lead
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
SC56-11EWA
SC56-11EWA
DISPLAY 7SEG 0.56" SGL RED 10DIP