SDSC20R2W
Description
DISPLAY 7SEG 0.20" SGL RED 10SMD
DataSheet
SDSC20R2W PDF
Number of Characters:1
Size / Dimension:0.315" H x 0.283" W x 0.118" D (8.00mm x 7.20mm x 3.00mm)
Digit/Alpha Size:0.20" (5.08mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Cathode
Color:Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:12mcd
Wavelength - Peak:625nm
Power Dissipation (Max):70mW