CDSA15RR1W
Description
DISPLAY 7SEG 1.50" SGL RED 10DIP
DataSheet
CDSA15RR1W PDF
Number of Characters:1
Size / Dimension:1.846" H x 1.303" W x 0.492" D (46.90mm x 33.10mm x 12.50mm)
Digit/Alpha Size:1.50" (38.10mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Anode
Color:Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:10mA
Millicandela Rating:60mcd
Wavelength - Peak:-
Power Dissipation (Max):50mW