SDSC28B2W
Description
DISPLAY 7SEG 0.28" SGL BLU 10SMD
DataSheet
SDSC28B2W PDF
Number of Characters:1
Size / Dimension:0.394" H x 0.295" W x 0.150" D (10.00mm x 7.50mm x 3.80mm)
Digit/Alpha Size:0.28" (7.00mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Cathode
Color:Blue
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:30mcd
Wavelength - Peak:470nm
Power Dissipation (Max):120mW