M542CB-A-889 G/W
Manufacturer
American Opto Plus LED Corp.
VIGOR # :
Description
0.54'' Blue Alpha Disp w. IC
Catalog
Display Modules - LED Character and Numeric
DataSheet
M542CB-A-889 G/W PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:2
Size / Dimension:0.733" H x 0.992" W x 0.333" D (18.62mm x 25.20mm x 8.45mm)
Digit/Alpha Size:0.54" (13.80mm)
Display Type:14-Segment, Alphanumeric
Common Pin:Common Anode
Color:Blue
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:50.5mcd
Wavelength - Peak:-
Power Dissipation (Max):105mW
Package / Case:18-DIP (0.600", 15.24mm), 12 Leads