VDMG10A0
Manufacturer
Vishay / Semiconductor - Opto Division
VIGOR # :
Description
DISPLAY 7SEG 0.39" SGL GRN 10SMD
Catalog
Display Modules - LED Character and Numeric
DataSheet
VDMG10A0 PDF
Type Description
Series:VDM.10A0
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:1
Size / Dimension:0.591" H x 0.386" W x 0.124" D (15.00mm x 9.80mm x 3.15mm)
Digit/Alpha Size:0.39" (10.00mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Anode
Color:Green
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:0.4mcd
Wavelength - Peak:572nm
Power Dissipation (Max):70mW