SA39-12GWA
Description
DISPLAY 7SEG 0.39" SGL GRN 10DIP
DataSheet
SA39-12GWA PDF
Number of Characters:1
Size / Dimension:0.512" H x 0.394" W x 0.276" D (13.00mm x 10.00mm x 7.00mm)
Digit/Alpha Size:0.39" (10.00mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Anode
Color:Green
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:6.4mcd
Wavelength - Peak:565nm
Power Dissipation (Max):62.5mW
Package / Case:10-DIP (0.300", 7.62mm)