XZFAMDK10C2
Description
DISPLAY 14SEG 0.4" DBL RED 32SMD
DataSheet
XZFAMDK10C2 PDF
Display Format:-
Number of Characters:2
Size / Dimension:0.748" H x 0.740" W x 0.148" D (19.00mm x 18.80mm x 3.75mm)
Digit/Alpha Size:0.40" (10.16mm)
Display Type:14-Segment, Alphanumeric
Common Pin:Common Cathode
Color:Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.85V
Current - Test:10mA
Millicandela Rating:8mcd
Wavelength - Peak:645nm
Power Dissipation (Max):75mW