XZFMDK10C2
Description
DISPLAY 7-SEG 0.4" DBL RED 20SMD
DataSheet
XZFMDK10C2 PDF
Display Format:-
Number of Characters:2
Size / Dimension:0.512" H x 0.728" W x 0.148" D (13.00mm x 18.50mm x 3.75mm)
Digit/Alpha Size:0.40" (10.16mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Cathode
Color:Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.85V
Current - Test:10mA
Millicandela Rating:10mcd
Wavelength - Peak:645nm
Power Dissipation (Max):75mW