SMC302YG-20 G/W
Manufacturer
NAC
VIGOR # :
Description
0.30IN. DUAL DIGIT DISPLAY, COLO
Catalog
Display Modules - LED Character and Numeric
DataSheet
SMC302YG-20 G/W PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:2
Size / Dimension:0.394" H x 0.575" W x 0.169" D (10.00mm x 14.60mm x 4.30mm)
Digit/Alpha Size:0.30" (7.62mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Cathode
Color:Yellow-Green
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.1V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:5mcd
Wavelength - Peak:573nm
Power Dissipation (Max):70mW