CDQC36R1W
Manufacturer
ChromeLED
VIGOR # :
Description
DISPLAY 7SEG 0.36" QUAD RED 24DI
Catalog
Display Modules - LED Character and Numeric
DataSheet
CDQC36R1W PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:4
Size / Dimension:0.555" H x 1.228" W x 0.335" D (14.10mm x 31.20mm x 8.50mm)
Digit/Alpha Size:0.36" (9.15mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Cathode
Color:Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:10mA
Millicandela Rating:6.4mcd
Wavelength - Peak:625nm
Power Dissipation (Max):75mW