CDTA40G1W
Description
DISPLAY 7SEG 0.40" TRI GREEN 24D
DataSheet
CDTA40G1W PDF
Number of Characters:3
Size / Dimension:0.630" H x 1.185" W x 0.276" D (16.00mm x 30.10mm x 7.00mm)
Digit/Alpha Size:0.40" (10.16mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Anode
Color:Green
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:10mA
Millicandela Rating:8mcd
Wavelength - Peak:568nm
Power Dissipation (Max):75mW