XZFMYK10C
Description
DISPLAY 7-SEG 0.4" SGL YLW 10SMD
DataSheet
XZFMYK10C PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:1
Size / Dimension:0.512" H x 0.358" W x 0.148" D (13.00mm x 9.10mm x 3.75mm)
Digit/Alpha Size:0.40" (10.16mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Cathode
Color:Yellow
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.95V
Current - Test:10mA
Millicandela Rating:14mcd
Wavelength - Peak:590nm
Power Dissipation (Max):75mW