LDD-SMHTM5602RISUG
Manufacturer
Lumex, Inc.
VIGOR # :
Description
DISPLAY 7SEG 0.56" DBL GRN 10SMD
Catalog
Display Modules - LED Character and Numeric
DataSheet
LDD-SMHTM5602RISUG PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:2
Size / Dimension:0.669" H x 0.988" W x 0.154" D (17.00mm x 25.10mm x 3.90mm)
Digit/Alpha Size:0.56" (14.22mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Anode
Color:Green
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.25V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:4.5mcd
Wavelength - Peak:568nm
Power Dissipation (Max):65mW