XZFBBA10C2
Manufacturer
SunLED
VIGOR # :
Description
DISPLAY 7SEG 0.4" DBL BLUE 20SMD
Catalog
Display Modules - LED Character and Numeric
DataSheet
XZFBBA10C2 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:2
Size / Dimension:0.512" H x 0.728" W x 0.148" D (13.00mm x 18.50mm x 3.75mm)
Digit/Alpha Size:0.40" (10.16mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Cathode
Color:Blue
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.05V
Current - Test:10mA
Millicandela Rating:5mcd
Wavelength - Peak:468nm
Power Dissipation (Max):120mW