LDS-CD12RI
Manufacturer
Lumex, Inc.
VIGOR # :
Description
DISPLAY 7SEG 2.24" SGL GRN 10DIP
Catalog
Display Modules - LED Character and Numeric
DataSheet
LDS-CD12RI PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:1
Size / Dimension:2.744" H x 1.882" W x 0.472" D (69.70mm x 47.80mm x 12.00mm)
Digit/Alpha Size:2.24" (56.90mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Cathode
Color:Green
Voltage - Forward (Vf) (Typ):8.4V
Current - Test:10mA
Millicandela Rating:6.3mcd
Wavelength - Peak:565nm
Power Dissipation (Max):105mW
Package / Case:10-DIP (2.367", 60.10mm)