LDQ-M283RI
Manufacturer
Lumex, Inc.
VIGOR # :
Description
DISP 7SEG 0.28" QUAD YLW 12DIP
Catalog
Display Modules - LED Character and Numeric
DataSheet
LDQ-M283RI PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:4
Size / Dimension:0.402" H x 1.268" W x 0.228" D (10.20mm x 32.20mm x 5.80mm)
Digit/Alpha Size:0.28" (7.00mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Anode
Color:Yellow
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.1V
Current - Test:10mA
Millicandela Rating:3mcd
Wavelength - Peak:585nm
Power Dissipation (Max):105mW
Package / Case:12-DIP (0.300", 7.62mm)