INND-TS56GAG
Description
DISPLAY 7SEG 0.56" SGL GRN 10DIP
DataSheet
INND-TS56GAG PDF
Type Description
Series:INND-TS56
Package:Tube
Number of Characters:1
Size / Dimension:0.748" H x 0.496" W x 0.315" D (19.00mm x 12.60mm x 8.00mm)
Digit/Alpha Size:0.56" (14.22mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Anode
Color:Green
Voltage - Forward (Vf) (Typ):3.2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:218mcd
Wavelength - Peak:525nm
Power Dissipation (Max):114mW
Package / Case:10-DIP (0.600", 15.24mm)