ACSC56-41SEKWA-F01
Description
DISPLAY 7SEG 0.56" SGL ORG 10SMD
DataSheet
ACSC56-41SEKWA-F01 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Number of Characters:1
Size / Dimension:0.669" H x 0.488" W x 0.148" D (17.00mm x 12.40mm x 3.75mm)
Digit/Alpha Size:0.56" (14.22mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Cathode
Color:Orange
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.1V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:78mcd
Wavelength - Peak:610nm
Power Dissipation (Max):75mW