INND-SS30YGAG
Description
DISP 7SEG 0.3" SGL YLW-GRN 10SMD
DataSheet
INND-SS30YGAG PDF
Type Description
Series:INND-SS30
Package:Tube
Number of Characters:1
Size / Dimension:0.472" H x 0.287" W x 0.124" D (12.00mm x 7.30mm x 3.15mm)
Digit/Alpha Size:0.30" (7.62mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Anode
Color:Yellow-Green
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:2mcd
Wavelength - Peak:572nm
Power Dissipation (Max):70mW