INND-SS30AAB
Manufacturer
Inolux
VIGOR # :
Description
DISPLAY 7SEG 0.3" SGL AMB 10SMD
Catalog
Display Modules - LED Character and Numeric
DataSheet
INND-SS30AAB PDF
Type Description
Series:INND-SS30
Package:Tube
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:1
Size / Dimension:0.472" H x 0.287" W x 0.124" D (12.00mm x 7.30mm x 3.15mm)
Digit/Alpha Size:0.30" (7.62mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Anode
Color:Amber
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:9mcd
Wavelength - Peak:612nm
Power Dissipation (Max):70mW