INND-SS40RCB
Description
DISPLAY 7-SEG 0.4" SGL RED 10SMD
DataSheet
INND-SS40RCB PDF
Type Description
Series:INND-SS40
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Number of Characters:1
Size / Dimension:0.591" H x 0.362" W x 0.124" D (15.00mm x 9.20mm x 3.15mm)
Digit/Alpha Size:0.40" (10.16mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Cathode
Color:Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:24mcd
Wavelength - Peak:644nm
Power Dissipation (Max):70mW