INND-SS56YCG
Description
DISPLAY 7SEG 0.56" SGL YLW 10SMD
DataSheet
INND-SS56YCG PDF
Type Description
Series:INND-SS56
Package:Tube
Number of Characters:1
Size / Dimension:0.748" H x 0.488" W x 0.128" D (19.00mm x 12.40mm x 3.25mm)
Digit/Alpha Size:0.56" (14.22mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Cathode
Color:Yellow
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:17mcd
Wavelength - Peak:592nm
Power Dissipation (Max):70mW