LDT-M2806RI
Manufacturer
Lumex, Inc.
VIGOR # :
Description
DISPLAY 7SEG 0.28" TRP RED 12DIP
Catalog
Display Modules - LED Character and Numeric
DataSheet
LDT-M2806RI PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:3
Size / Dimension:0.887" H x 0.394" W x 0.240" D (22.53mm x 10.00mm x 6.10mm)
Digit/Alpha Size:0.28" (7.00mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Anode
Color:Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):1.7V
Current - Test:10mA
Millicandela Rating:6mcd
Wavelength - Peak:660nm
Power Dissipation (Max):100mW
Package / Case:12-DIP (0.300", 7.62mm)