PSA39-21EWA
Manufacturer
Kingbright
VIGOR # :
Description
DISP 14SEG 0.39" SGL RED 16DIP
Catalog
Display Modules - LED Character and Numeric
DataSheet
PSA39-21EWA PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:1
Size / Dimension:0.820" H x 0.390" W x 0.380" D (20.83mm x 9.91mm x 9.65mm)
Digit/Alpha Size:0.39" (10.00mm)
Display Type:14-Segment, Alphanumeric
Common Pin:Common Anode
Color:Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:3.7mcd
Wavelength - Peak:627nm
Power Dissipation (Max):75mW
Package / Case:16-DIP (0.300", 7.62mm)