SA23-12YWA
Manufacturer
Kingbright
VIGOR # :
Description
DISPLAY 7SEG 2.24" SGL YLW 10DIP
Catalog
Display Modules - LED Character and Numeric
DataSheet
SA23-12YWA PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Display Format:-
Number of Characters:1
Size / Dimension:2.756" H x 1.890" W x 0.472" D (70.00mm x 48.00mm x 12.00mm)
Digit/Alpha Size:2.24" (56.90mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Anode
Color:Yellow
Voltage - Forward (Vf) (Typ):8.4V
Current - Test:20mA
Millicandela Rating:40mcd
Wavelength - Peak:590nm
Power Dissipation (Max):300mW
Package / Case:10-DIP (2.370", 60.10mm)