HDSP-8600
Manufacturer
Broadcom
VIGOR # :
Description
DISPLAY 7SEG 0.8" SGL GRN 18DIP
Catalog
Display Modules - LED Character and Numeric
DataSheet
HDSP-8600 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Display Format:-
Number of Characters:1
Size / Dimension:1.090" H x 0.786" W x 0.330" D (27.69mm x 19.96mm x 8.38mm)
Digit/Alpha Size:0.80" (20.32mm)
Display Type:7-Segment
Common Pin:Common Anode
Color:Green
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.1V
Current - Test:10mA
Millicandela Rating:1.5mcd
Wavelength - Peak:566nm
Power Dissipation (Max):105mW
Package / Case:18-DIP (0.600", 15.24mm), 12 Leads