
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Display Format: | - |
| Number of Characters: | 2 |
| Size / Dimension: | 0.750" H x 0.984" W x 0.315" D (19.05mm x 25.00mm x 8.00mm) |
| Digit/Alpha Size: | 0.56" (14.22mm) |
| Display Type: | 7-Segment |
| Common Pin: | Common Anode |
| Color: | Green |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2.1V |
| Current - Test: | 20mA |
| Millicandela Rating: | 9.1mcd |
| Wavelength - Peak: | 565nm |
| Power Dissipation (Max): | 70mW |
| Package / Case: | 10-DIP (0.400", 10.16mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of VAOD-A565G9-BW/43 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
DISP 7SEG 0.3" OV/FL RED 14DIP
LED DISPLAY
DISPLAY 16SEG 0.5" SGL GRN 18DIP
CAP CER 0.047UF 16V X7R 2225
TVS DIODE 15V 24.4V DO214AB
CONN RCPT FMALE 37P SOLDER CUP
DISPLAY 7SEG 0.56" DBL GRN 10DIP