TBC24-11EGWA
Manufacturer
Kingbright
VIGOR # :
Description
LED MATRIX 5X8 2.4" HER/GRN
Catalog
Display Modules - LED Dot Matrix and Cluster
DataSheet
TBC24-11EGWA PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Millicandela Rating:19mcd Green, 16mcd Red
Internal Connection:Common Anode Row, Common Cathode Column
Size / Dimension:1.52" L x 2.39" W x 0.34" H (38.50mm x 60.80mm x 8.50mm)
Color:Green, Red
Configuration:5 x 8
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.2V Green, 2V Red