GMC12R75
Manufacturer
QT Brightek
VIGOR # :
Description
1.2" 5X7 DOT MATRIX ANODE ROW CA
Catalog
Display Modules - LED Dot Matrix and Cluster
DataSheet
GMC12R75 PDF
Type Description
Series:GMz12xx75
Package:Bulk
Part Status:Active
Millicandela Rating:60mcd
Internal Connection:Common Anode Row, Common Cathode Column
Size / Dimension:1.25" L x 0.90" W x 0.33" H (31.80mm x 22.80mm x 8.50mm)
Color:Red
Configuration:5 x 7
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V