GMC24Y88
Description
2.4" 8X8 DOT MATRIX ANODE ROW CA
DataSheet
GMC24Y88 PDF
Part Status:Active
Millicandela Rating:90mcd
Internal Connection:Common Anode Row, Common Cathode Column
Size / Dimension:2.37" L x 2.37" W x 0.36" H (60.20mm x 60.20mm x 9.20mm)
Color:Yellow
Configuration:8 x 8
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2V